الکترود شیشه را توضیح دهید؟ یک سلول PH متری یه صورت شماتیک نشان داده و x

الکترود شیشه را توضیح دهید؟ یک سلول PH متری یه صورت شماتیک نشان داده و... کودک 18 ماهه به اسم یسنا و 14 ماهه به اسم محمد عرفان هستم، خیلی پیگیر هوش ...
... پسر دوقلو غیر همسان دارم 3 ساله به نامهای علی و محمد علی : برای هر در خواستی ...
... کم کردن حسادت بین دو بچه مخصوصا اگر دختر و پسر باشند را ارائه بفرمایید. ...
... چند کتاب خوب و کاربردی در زمینه تربیت کودک از همان زمان نوزادی به بعد ...
... ای دارم که شدیدا به چنگ زدن دارد و بسیار لجبازی میکند که حتی گاهی اوقات ...
... برای مستقل خواباندن او چه زمانی اقدام کنم؟ ( اکثرا با خوردن شیر مادر به ...

... وای ...
... غذاهایی که برای بارداری و دوقلو زایی مفید هستند در طب سنتی و زیبا شدن ...
... نباشیدمن دوسوال داشتم -آیاعرق رازیانه باعث بزرگ شدن سینه هامیشودیانه؟ -آیامصرف ...
... میوه کیوی سرد یا گرم است؟ ...
... سال است که دچار یائسگی زودرس شده که طی این چند سال انواع داروها را برایم ...
... چه دارو ...
حمایت از ما | مشهدهاست
`

الکترود شیشه را توضیح دهید؟ یک سلول PH متری یه صورت شماتیک نشان داده و
ساختمان کامل یک الکترود شیشه را توضیح دهید؟
یک سلول PH متری یه صورت شماتیک نشان داده و اجزاء را مشخص کنید؟؟
يکشنبه 20/9/1390

پاسخ :
با سلام

الکترودهای شیشه ای متداولترین نوع الکترودهای غشایی است که اغلب برای تعیین و اندازه گیری pH محلول از آنها استفاده می شود. الکترود شیشه ای از مهروموم کردن یعنی متصل کردن یک شیشه ی نازک و حساس به pH ، به نوک انتهایی یک لوله ی شیشه ای با دیواره ی کلفت ساخته شده است. درون حباب کوچک با دیواره ی نازک، محلولی از هیدروکلریک اسید معمولاً 1/0 مولار وجود دارد که بانقره کلرید اشباع شده است. یک سیم نقره ای از بالای الکترود وارد شده و پس از عبور از دیواره های شیشه ای، در این محلول اسید فرو رفته است.و به وسیله ی یک هادی خارجی به یکی از دو پایانه ی یک وسیله ی اندازه گیری پتانسیل وصل شده است. این الکترود درون محلولی قرار می گیرد که قرار است pH آن اندازه گیری شود که غلظت یون هیدروزن آن با غلظت یون هیدروژن درون غشای شیشه ای متفاوت است. یک الکترود کالومل به انتهای دیگر وسیله ی اندازه گیری پتانسیل وصل شده است. درواقع در سرتاسر غشای نازک شیشه ای، که دو محلول با غلظت های مختلف یون هیدروژن را از هم جدا می کند، ایجاد می شود و این پتانسیل اندازه گیری و درنتیجه مقدار pH گزارش می شود. به عبارت دیگر درون الکترود شیشه ای، یک محلول با غلظت معین از H+ وجود دارد. این الکترود درون محلولی با غلظت متفاوت (که قرار است اندازه گرفته شود) از H+ قرار می گیرد. درنتیجه ی اختلاف در میزان غلظت H+ یک اختلاف پتانسیل به وجود می آید. این اختلاف پتانسیل اندازه گرفته شده به ph محیط ربط داده می شود.
اختلاف پتانسیل را به کمک معادله ی نرنست به دست می آورند:
E=E0 – 0.05916 log1/[+H
چون داریم:
Log1/x=-logx
معادله ی فوق به صورت زیر در می آید:
E=E0+0.05916log[+H

برای نیم سلول هیدروژن E0 مساوی صفر ولت است. همچنین می داینم که –log[H+]=pH . با جایگزین کردن این کمیتها ، خواهیم داشت:
E=-0.05916 pH
از معادله ی نرنست، به آسانی می توان دریافت که هر واکنشی که شامل یونهای هیدروژن H+ است، دارای پتانسیل وابسته به غلظت H+ است . این اصل در یک pH سنج به کار می رود. با ترکیب شدن الکترود مرجع با الکترود هیدروژن که در بالا توضیح داده شد، می توان pH یک محلول را به طور الکتریکی اندازه گرفت. الکترود مرجع در اینجا الکترود سیر شده ی کالومل Hg2Cl2 است. زیرا ولتاژ این الکترود ثابت و مشخص است. الکترود در محلولی که قرار است pH آن تعیین شود، فرو برده می شود. پتانسیلی که به وسیله ی الکترود پدید می آید، توسط یک میلی ولت سنج اندازه گیری می شود. بدین ترتیب می توانید پی ببرید که ولتاژ حاصل به وسیله ی الکترود، یک تابع خطی از pH است. همین رابطه به ما امکان می دهد تا pH سنج را مستقیماً به جای میلی ولت با واحدهای pH درجه بندی کنیم. با این کار شیمیدان نیازی ندارد که ولت را به واحدهای pH تبدیل کند.

ترکیب غشاهای شیشه ای بسته به اینکه با انها بخواهیم غلظت چه کاتیون یا آنیونی اندازه گرفته شود، متفاوت است. شیشه ی کورنینگ که برای تعیین pH به کار می رود، متشکل از تقریباً 22% Na2O و 6% CaO و 72% SiO2 است که از متداولترین آنها می باشد.

• كاستی‎های الكترودهای شیشه‎ای pH
الف) خطای قلیایی (Alkaline Error)
در pHهای بالای 10، الكترود به تغییرات غلظت یون‎های فلزات قلیایی( به ویژه سدیم) نیز جواب می‎دهد در نتیجه، pH خوانده شده از مقدار حقیقی كمتر است. این خطا، در حالتی كه در ساختار غشاء شیشه‎ای اكسید لیتیم به جای اكسید سدیم به كار رفته باشد بیشتر است. با این وصف، حتی با فرمول‎بندی‎های جدید شیشه( با KH,Na <10-10)،‌ خطاها به هنگام انجام اندازه‎گیری‎ها در محلول‎های بسیار بازی( مثلاً NaOH) می‎توانند قابل توجه باشد.
E cell = K + 0.059 log([H3O+] + KH,Na[Na+])
ب) خطای اسید (Acid Error)
بسیاری از الكترودهای شیشه‎ای pH، در محلول‎های بسیار اسیدی(pH<0.5) نتایج نادرست نشان می‎دهند. این خطای موسوم به خطای اسید موجب می‎شود pH خوانده شده، بالاتر از pH حقیقی باشد.

پیش از به كارگیری الكترودهای شیشه pH، باید آنرا با استفاده از دو(یا بیشتر) بافر با pH معلوم تنظیم یا كالیبره كرد. بافرهای استاندارد(Standard Buffers ) بسیاری با صحت(Accuracy )0.01 ± واحد pH به طور تجاری در دسترس است. كالیبراسیون باید در همان دمایی كه اندازه‎گیری‎‎ها انجام خواهد گرفت عملی شود و باید در یكی بودن دمای نمونه‎ها و استانداردها مراقبت به عمل آید. شیوه درست،‌ تابع مدل pH سنج به كاررفته است. الكترودهای شیشه‎ای pH در حالت عدم كاربرد باید در محلول آبی نگهداری شود به طوری كه لایه ژل آبدار شیشه، خشك نگردد. در نتیجه، پاسخ بسیار پایدار می‎تواند در مراحل طولانی مدت به دست آید. همانند دیگر الكترودهای انتخابی یون،‌ آزمایشگر باید دستوركارهای سازنده را برای كاربردهای خاص مورد مشاوره قرار دهد. الكترودهای شیشه‎ای pH معمولاً بادوام بوده و در صورت مراقبت ویژه، دست‎كم طول عمری بیش از یكسال خواهند داشت. نگهداری ویژه الكترود مرجع نیز در كاهش خطاها حائز اهمیت است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به کتب شیمی تجزیه یا سایت دانشنامه رشد با آدرس زیر نیز مراجعه نمایید:

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d8%af+%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c&SSOReturnPage=Check&Rand=0

برای دیدن ساختار یک الکترود شیشه ای می توانید به سایت زیر مراجعه نمایید:

http://en.wikipedia.org/wiki/Glass_electrode


پیروز و سربلند باشید.


 اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

برترین مطالب


... سلام بررسی مدارک چقدر طول میکشه؟ ...
... عامل ویندوز فون هم مانند اندروید برنامه شبکه اجتماعی تبیان رو میسازید؟ ...
... مسدود سازی اکانتم رو دارم <br /><br />هر چه سریعتر <br /><br />ممنونم ...
... تغییر نام خود در شبکه ی اجتماعی تبیان توضیح دهید؟ ایا فقط برای یکبار ...
... میخواهم عضو شبکه اجتماعی بشم اما این پیغام برام میاد "عضو مورد نظر یافت ...
... میکنم دسترسی من رو دوباره به شبکه اجتماعی فعال کنید.قول میدم تکرار نشه.خواهش ...

... انواع وحی ها ...
... در مورد تفسیر ایه 21 سوره روم ...
... قرآن مجید با قرآن کر ...
... چند ایه است؟دارای چند حزب است.ونام چند حیوان در ق ...
... آفاقی و انفسی چیست ؟ در قرآن به تفکر درباره ی خلقت آسمانها و زمین امر شده ...
... التقاء سا ...

سایر مطالب

*